Adana'da Güvenlİ Tİcaret Konuşuldu

19.09.2014
 
​Euler Hermes Türkiye, Güvenli Ticarette Yeni Ufuklar toplantılarının ilki için 16 Eylül’de Adana’daydı. Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda Euler Hermes Genel Müdürü Özlem Özüner Adana’nın ticaret panoramasını ele alarak güvenli ticarete dair yöntem önerilerini paylaştı. Dünya Gazetesi yazarı Dr. Rüştü Bozkurt’un da bir sunum yaptığı toplantıya Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da katıldı.
 
Ticaretin risklerinin ve riskleri bertaraf etme yöntemlerinin ele alındığı toplantıda kısa bir konuşma yapan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Ticarette yüklendiğimiz risklerin dağıtılması ve hatta bu risklerin azaltılması bizi çok mutlu eder. Bu nedenle Euler Hermes’in sunduğu hizmeti son derece önemsiyoruz” dedi.
 

“Tİcarİ alacaklar Yemen askerİne dönmesİn”

 
İşletmecilikte yeni trendlere ilişkin risk ve fırsatları değerlendiren Dünya Gazetesi yazarı Dr. Rüştü Bozkurt ise “Canlıların en uzun yaşayanı, uyum yeteneği en güçlü olandır. Bu yaklaşım şirketler için de geçerli. Türk şirketlerinin de uyum yeteneklerini değiştirmeleri, ticarette riskleri minimize etmeleri için modern yöntemleri uygulamaları gerekiyor. Alacak sigortası da bu ihtiyacı karşılayan bir ürün” dedi. Bozkurt, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şirketlerin başarılı olma yolunda üç adım atması lazım. Bunlar dünyayı iyi anlamak, kendini iyi tanımak ve kendi gelecek planını yapmak. Bu yolda tabii ki doğru yöntemi seçmek de büyük önem taşıyor. Türkiye’deki şirketlerin zihniyetlerini değiştirmeleri, kendilerini “başarısız” ya da tam tersine “mükemmel” görmek yerine ne yapacaklarını planlamaları lazım. Uçurum varsa, köprü potansiyeli var demektir ve alacak sigortası da şirketleri bu yolda güvence altına alacaktır. Alacak sigortası yaptıranların ticari alacakları, Yemen askerine dönmeyecektir.”
 

Adana, 2014 yIlInda en çok İhracat yapan 10’uncu İl

 
Adana’nın ticari faaliyetlerini de değerlendiren Özüner, “Türkiye’nin tarımsal üretiminin %7,8’i Adana’dan karşılanıyor. Türkiye’nin 500 büyük firmasının 12’si Adana’da faaliyet gösteriyor. Bunlara ek olarak, Adana 142 yabancı firma ile Türkiye’de en fazla yabancı yatırım çeken 4’üncü bölge. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini elinde bulunduran bir Organize Sanayi Bölgesine sahip. Tüm bunlar Adana’nın Türk ticaret ortamındaki önemini gösteriyor” dedi.
 
Sanayide gerilemenin başladığını vurgulayan Özüner, son 10 yılda Adana’da orta ve büyük ölçekli 55 fabrikanın kapandığını belirtti. Adana Ticaret Odası verilerine göre Adana’da sadece geçen yıl 1,071 ticari işletmenin kapısına kilit vurulduğunu dile getiren Özüner, beş yılda kapanan işletmelerin sayısının ise tam 5,900’e ulaştığını açıkladı. Özüner, bu gibi durumların önüne geçilmesinde önemli rol oynayan alacak sigortası ve işleyişi hakkında bilgi vererek ürününün şirketlerin adeta “hayat sigortası” olduğunu söyledi. Özüner, Euler Hermes’in bugüne kadar Adana’da en fazla tekstil sektörüne sigorta teminatı sağladığını ekledi. Tekstil sektörünü kimya, gıda ve inşaat sektörleri izliyor.