Güvenli Ticaretin Yolu Alacak Sigortasından Geçiyor

06.09.2013
 

Güvenli Ticaretin Yolu Alacak Sigortasından Geçiyor

 

Dünyanın lider alacak sigortası kuruluşu Euler Hermes yetkilileri, Kayseri Sanayi Odası’nın işbirliği ile Kayserili işadamları ile bir araya gelerek ticari alacak sigortaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 

Euler Hermes Türkiye, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak’ın ev sahipliğinde “Güvenli Ticarette Alacak Sigortaları” başlıklı bir konferans düzenledi. Kayseri Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda 10 Nisan 2013 Çarşamba günü düzenlenen konferansa, Kayserili iş adamları büyük ilgi gösterdi. Ticari alacak sigortasının şirketlerin hayat sigortası” olduğunu söyleyen Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, ticari alacakların bir şirketin aktif büyüklüğünün %30-40’ını oluşturduğunu ve alacakların güvenceye alınması gerektiğini belirtti.

 

Türkiye’de alacak sigortası penetrasyonunun, GSYİH’ya oranla diğer Avrupa ülkelerine göre çok düşük seviyede olduğunun altını çizen Özüner, şunları söyledi:

 

Türkiye’de şirketler ağırlıklı olarak çek ve banka garantileri ile ticaret yapıyorlar. Ancak yeni Türk Ticaret Kanunu ile çek yasasında yapılan değişiklikler neticesinde alacak sigortasına olan talep 2012 yılında oldukça arttı. Yine de güvenli ticaret konusunda yeterli seviyede olduğunu söylemek mümkün değil. Alacak sigortası ticari alacakları garanti altına aldığından bilançoya duyulan güveni de arttıran bir enstrüman. Bu sayede doğru alıcıları seçmeniz ve yeni pazarlara girmeniz mümkün olacak, ticari alacaklarınız teminat altında bulunacak. Kayseri hem yurtiçi ticaret hem de ihracatta ülkemizin önde gelen sanayicilerine ev sahipliği yapıyor dolayısıyla rekabetin arttığı ticaret ortamında alacak risklerini azaltıp daha hızlı ve güvenli yol almanız için sigortanın oldukça yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Yurtiçi ticaret yapan ve ihracatçı tüm firmaların kapsama alındığı ticari alacak sigortasının teminatsız bir güvence olduğunu belirten Özüner uluslararası ticarette 100 yılı aşan sigorta tecrübesi olan Euler Hermes’in, Allianz Grubu güvencesiyle faaliyet gösterdiğini belirtti.