EULER HERMES HİSSEDARLAR KURULU, ÜMİT BOYNER'İ DENETİM KURULU'NA ATADI

23.10.2013
 

PARİS – 23 EKİM 2013 – Euler Hermes, bugün Paris'te düzenlenen hissedarlar genel kurulu sonrasında Sn. Ümit Boyner'in Denetim Kurulu'na atandığını duyurdu.

PARİS – 23 EKİM 2013Euler Hermes, bugün Paris'te düzenlenen hissedarlar genel kurulu sonrasında Sn. Ümit Boyner'in Denetim Kurulu'na atandığını duyurdu.

 

Ümit Boyner, Türkiye'nin en büyük gıda dışı perakende grubu olan Boyner Holding'in finans ve yatırımdan sorumlu icra kurulu üyesidir.

 

Ümit Boyner, Euler Hermes Denetim Kurulu'ndaki üç yıllık görevini 2016 yılı hissedarlar genel kuruluna kadar sürdürecek.

 

Euler Hermes Denetim Kurulu Başkanı Clem Booth bu atama hakkında şu yorumda bulundu: “Geleceğe bakarken, Ümit Boyner'i üyelerimiz arasında görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Ümit Boyner’in Türkiye, Orta Doğu ve Asya'daki dinamik ve stratejik önem taşıyan büyüyen pazarlar konusundaki tecrübesi, Euler Hermes yönetimine danışmanlık rolümüze değerli bir çeşitlilik katmaktadır.”

 

Ümit Boyner ise, Euler Hermes Denetim Kurulu'na katılmanın büyük bir onur olduğunu ifade ederek “Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında köprü rolü ile derin tarihi geçmişi üzerine inşa edeceği bölgesel ve küresel bir ticaret üssü olarak gelişimine katkıda bulunabilmeyi diliyorum.” Bunun yanı sıra Türkiye, Euler Hermes'in küresel bir lider olarak tanındığı finans sektöründe daha fazla kurumsal yapıyı ve en iyi uygulamaları benimsemektedir.”

 

Euler Hermes Denetim Kurulu, Grubun bağlı olduğu AFEP/MEDEF Kurumsal Yönetim İlkelerinde tanımlanan kriterler esasında Ümit Boyner'i bağımsız üye statüsünde kabul etti. Ümit Boyner, Denetim Kurulu'na atanan üçüncü kadın üye olarak, Euler Hermes'in AFEP/MEDEF İlkelerine uygunluğunu pekiştiriyor. Diğer kadın üyeler, Allianz SE grubunun Global Insurance Lines & Anglo Markets bölümünün başkanı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı Brigitte Bovermann ve Allianz Global Investors CEO'su Elizabeth Corley ise Denetim Kurulu'na 2010 Mayıs ayında atanmışlardı.

 

Ümit Boyner'in özgeçmişi

50 yaşındaki Ümit Boyner, ABD'deki University of Rochester'dan Ekonomi ve Siyaset Bilimi alanında lisans derecesine sahiptir ve yine ABD'deki Columbia University Graduate School of Business'da Finans Yönetimi Programını tamamlamıştır. Bankacılıkta kredi analizi ile başladığı meslek hayatını finans yöneticiliği ile sürdürmüştür. Finanstan sorumlu başkan yardımcısı olarak Boyner Holding'e 1994 yılında katılmıştır ve 2002 yılından beri İcra Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. 2005 yılından itibaren TÜSİAD'ın (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Avrupa Birliği İşleri Komisyonunu yöneten Ümit Boyner, 2010 ile 2013 yılları arasında TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Ümit Boyner bu yılın başında UniCredit SpA firmasının Uluslararası Danışma Kurulu üyeliğine getirilmiştir.